Proslulý antický básník se zapsal do dějin světové literatury nejen svou milostnou poezií. Za vrchol jeho tvorby se považuje přebásnění řeckých a římských bájí, v nichž důležitou roli hraje proměna.
S jeho jménem jsou spojovány dva antické hrdinské eposy, bývá totiž považován za jejich autora. První z eposů vypráví o obléhání Tróje, druhý o osudech ithackého krále, jehož návrat z trójské války trval deset let.
Tento antický dramatik, v jehož tvorbě se objevuje téma nevyhnutelnosti osudu, se proslavil svými tragédiemi. V jedné z nich se syn thébského krále sice snaží vyhnout věštbě, ale marně – zabije svého otce a pak se ožení se svou matkou.
Slavný autor ve svých komediích poukazoval na lidskou hloupost, zesměšňoval náboženské pokrytectví, což vyvolalo negativní reakce nejen u francouzského královského dvora, ale i u církve. Jméno hlavní postavy z jedné dramatikovy hry se stalo synonymem lakoty.
,
,(A)Ezop,
,
,(B)Homér,
,
,(C)Molière,
,
,(D)Sofokles,
,
,(E)Publius Ovidius Naso,
,
,(F)Johann Wolfgang Goethe,
VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOZE 15
Seřaďte jednotlivé části textu za sebou tak, aby byla dodržena textová návaznost.
Touží zavadit o nějaký kámen, aby si mohl na kratinký okamžik opět oddechnout. Balvany však již nevyčnívají nad hladinou, jsou ukryté hlouběji. Muž chroptí únavou a zalyká se špinavou vodou. Naštěstí se začíná přibližovat k břehu.
Bohatá koruna sosny se zakymácí, pak se s praskotem utrhne a dopadne na balvan, kterého se Gavius ještě před pár vteřinami držel. Uprchlík se pokouší plavat, jde to však obtížně. Už už se zdá, že podlehne vyčerpání, ale nakonec se vzchopí a znovu zápasí s ječícím živlem.
Odpočívá. Vlny se derou přes něj a chtějí ho odtrhnout. Náhle strašlivá rána. Klikatý ohnivý meč se zasekl do borovice na břehu. Muž se v úleku pouští valounu a opět se řítí zdivočelým proudem.
Už ho má téměř na dosah. Konečně. Gavius namáhavě vyleze z vody a opatrně se vleče tmou do lesa.
Řeka se valí, zhnědlá hlínou, kterou do ní z břehů snášejí potůčky dešťové vody. Uprostřed toku se zmítá uprchlý otrok Gavius. Po dlouhém zápasu s vlnami se mu konečně poprvé podařilo zavěsit se na kámen. Objímá ho, drží se ze všech sil s prsty křečovitě propletenými.
Rozhodněte o každém z následujících větných celků, zda je v něm správně zapsána interpunkce (A), či nikoli (N).
VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOHÁM 25-34
Rozhodněte o každém z následujících slov, zda je ve výchozím textu užito ve stejném pádě jako slovo přiznání v úseku přiznání z nás dostanou docela jistě (A), či nikoli (N). (Posuzovaná slova jsou ve výchozím textu zapsána velkými písmeny.)
VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOHÁM 36-45
, Rozhodněte o každém z následujících tvrzení, zda jednoznačně vyplývá z výchozího textu (A), či nikoli (N).
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOHÁM 46-49
, Přiřaďte k jednotlivým definicím větu (A–E), v níž se vyskytuje definované podstatné jméno. (Každou možnost z nabídky A–E můžete přiřadit pouze jednou.)
,
Kolektiva jsou podstatná jména, která vyjadřují gramatickou formou singuláru (tzn. jednotného čísla) soubor jednotlivin, např.
mužstvo.
Pluralia tantum jsou podstatná jména, která mají pouze tvary plurálu (tzn. množného čísla), a to i tehdy, když označují jednu věc, např.
nůžky.
Podstatná jména látková označují v singuláru hmotu nebo látku jevící se jako kompaktní celek, např.
olej.
,
,(A)Koupili si nápadně levné náramky ze zlata.,
,
,(B)Pravidelně parkoval před vraty starého domu.,
,
,(C)Kolem jeho počítače se vždy válely špinavé talíře.,
,
,(D)Jejich pocity dobře vystihovalo staré české přísloví.,
,
,(E)Nedávno jsme zakoupili speciální přípravky proti hmyzu.,
VÝCHOZÍ TEXTY K ÚLOHÁM 53-56
TEXT 1
,
,TEXT 2
,